Str. Carantina, nr. 4
+40.239619205
csm_braila@yahoo.com
f
Brăileanul Adrian Gheorghe este campion naţional la tenis de câmp
Reprezentatul secţiei de tenis de câmp de la CSM Brăila, Adrian Gheorghe, a cucerit medalia de aur la dublu, împreună cu ieşeanul Răzvan Aghiom, şi pe cea de bronz, la simplu. Ambele performaţe ale tenismenului brăilean au fost obţinute la Campionatul Naţional de tenis de câmp rezervat categoriei U14, care a avut loc la Centru Naţional de tenis din Bucureşti în perioada 15-21 mai. La simplu, sportivul pregătit de Liviu Popov, Adrian Gheorghe l-a învins în primul tur cu 6-4, 6-1, pe Ion Straciuc de la CSM Oradea, iar în turul al doilea a trecut tot în două seturi, 6-4, 6-1, de Mihai Lungu de la Ergolem Satu Mare. În sferturi brăileanul l-a învins ceva mai greu, 7-5, 6-3, pe Matei Palcău, de la Ştiinţa Constanţa. În semifinale, Adrian Gheorghe a pierdut în trei seturi, 6-1, 1-6, 6-7, meciul cu Mihnea Zaharia de la Dinamo Bucureşti. Brăileanul a câştigat însă în două seturi, 6-3, 6-3, finala mică în faţa colegului său de la dublu, Răzvan Aghiom de la CFR Iaşi, şi a obţinut medalia de bronz. La dublu, Adrian Gheorghe şi Răzvan Aghiom au câştigat lejer, 6-1, 6-0 meciul cu Schipor (Iaşi), Negură (Bacău), iar în sferturi au dispus, tot în două seturi, 6-0, 6-3, de perechea Marin (Urlaţi) – Givon (Sportul Studenţesc). Dublul brăileano- ieşean a avut nevoie de trei seturi, 7-6, 5-7, 10-7, ca să câştige meciul din semifinale cu Zamfirache (Slobozia) şi Fătu (TC Bucureşti). Adrian Gheorghe şi Răzvan Aghiom au avut o prestaţie foarte bună în finală şi s-au impus cu 6-3, 6-3, în faţa dublului Voican (Târgovişte) – Zaharia (Dinamo), devenind astfel campioni naţionali. “Rezultatele lui Adrian Gheorghe sunt foarte bune, cu puţină atenţie putea ajunge în finală şi la simplu. Trei puncte l-au despărţit de medalia de argint, însă eu cred că în cazul în care ajungea în finală putea cuceri chiar aurul. Oricum, pentru secţia de tenis de câmp de la CSM Brăila, una foarte tânără, dacă ţinem cont de faptul că a fost înfiinţată abia în 2011, este deja o mare performanţă. Adrian Gheorghe este în vizorul lotului naţional în vederea Campionatului European rezervat acestei categorii de vârstă”, a declarat antrenorul Liviu Popov. Tenismenul brăilean a rămas în continuare la Bucureşti, urmând să participe, începând de astăzi, la un turneu internaţional de categoria întâi, primul lui adversar fiind un sportiv din Germania.
Ultimele știri
Denis Alberto Chelu, de la CSM Brăila, în prima semifinală a Campionatului Mondial de Speedway al cl Rezultate de top pentru atleții de la CSM Brăila la Campionatul Național, etapa a II, de la Craiova Denis Buzoiu este vicecampion al Internaționalelor de atletism ale României la săritura în lungime CSM Brăila are medaliați la seniori și la master la naționalele de kaiac canoe maraton
Facebook
Str. Carantina, nr. 4
+40.239619205
csm_braila@yahoo.com
f
CSM Brăila Clubul Sportiv Municipal Brăila "Activitatea sportivă și de performanță sunt gratuite pentru orice nivel"
Brăileanul Adrian Gheorghe este campion naţional la tenis de câmp
Reprezentatul secţiei de tenis de câmp de la CSM Brăila, Adrian Gheorghe, a cucerit medalia de aur la dublu, împreună cu ieşeanul Răzvan Aghiom, şi pe cea de bronz, la simplu. Ambele performaţe ale tenismenului brăilean au fost obţinute la Campionatul Naţional de tenis de câmp rezervat categoriei U14, care a avut loc la Centru Naţional de tenis din Bucureşti în perioada 15-21 mai. La simplu, sportivul pregătit de Liviu Popov, Adrian Gheorghe l-a învins în primul tur cu 6-4, 6-1, pe Ion Straciuc de la CSM Oradea, iar în turul al doilea a trecut tot în două seturi, 6-4, 6-1, de Mihai Lungu de la Ergolem Satu Mare. În sferturi brăileanul l-a învins ceva mai greu, 7-5, 6-3, pe Matei Palcău, de la Ştiinţa Constanţa. În semifinale, Adrian Gheorghe a pierdut în trei seturi, 6-1, 1-6, 6-7, meciul cu Mihnea Zaharia de la Dinamo Bucureşti. Brăileanul a câştigat însă în două seturi, 6-3, 6-3, finala mică în faţa colegului său de la dublu, Răzvan Aghiom de la CFR Iaşi, şi a obţinut medalia de bronz. La dublu, Adrian Gheorghe şi Răzvan Aghiom au câştigat lejer, 6-1, 6-0 meciul cu Schipor (Iaşi), Negură (Bacău), iar în sferturi au dispus, tot în două seturi, 6-0, 6-3, de perechea Marin (Urlaţi) – Givon (Sportul Studenţesc). Dublul brăileano- ieşean a avut nevoie de trei seturi, 7-6, 5-7, 10-7, ca să câştige meciul din semifinale cu Zamfirache (Slobozia) şi Fătu (TC Bucureşti). Adrian Gheorghe şi Răzvan Aghiom au avut o prestaţie foarte bună în finală şi s-au impus cu 6-3, 6-3, în faţa dublului Voican (Târgovişte) – Zaharia (Dinamo), devenind astfel campioni naţionali. “Rezultatele lui Adrian Gheorghe sunt foarte bune, cu puţină atenţie putea ajunge în finală şi la simplu. Trei puncte l-au despărţit de medalia de argint, însă eu cred că în cazul în care ajungea în finală putea cuceri chiar aurul. Oricum, pentru secţia de tenis de câmp de la CSM Brăila, una foarte tânără, dacă ţinem cont de faptul că a fost înfiinţată abia în 2011, este deja o mare performanţă. Adrian Gheorghe este în vizorul lotului naţional în vederea Campionatului European rezervat acestei categorii de vârstă”, a declarat antrenorul Liviu Popov. Tenismenul brăilean a rămas în continuare la Bucureşti, urmând să participe, începând de astăzi, la un turneu internaţional de categoria întâi, primul lui adversar fiind un sportiv din Germania.
Ultimele știri
Denis Alberto Chelu, de la CSM Brăila, în prima semifinală a Campionatului Mondial de Speedway al cl Rezultate de top pentru atleții de la CSM Brăila la Campionatul Național, etapa a II, de la Craiova Denis Buzoiu este vicecampion al Internaționalelor de atletism ale României la săritura în lungime CSM Brăila are medaliați la seniori și la master la naționalele de kaiac canoe maraton
Facebook

Acest site folosește cookies necesare funcționării. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor, a Politicii de confidențialitate și a Termenilor și condițiilor.