f
Clubul Sportiv Municipal Braila
"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
CSM Brăila a cucerit bronzul la Campionatului Național individual de dirt track
2022-08-10 CSM Brăila a cucerit bronzul la Campionatului Național individual de dirt track
IN Categoria Dirt-track
Duminică, 7 august, ultimele două etape ale Campionatului Național individual de dirt track s-au desfășurat după același scenariu ca în prima zi a competiției. Evenimentul sportiv, cu toate că nu a avut la start prea mulți sportivi valoroși, pentru că la acest moment, în România, dirt track-ul este în regres, a fost foarte frumos prezentat de comentatorul Gheorghe Teiș, cel care practic a realizat interacțiunea dintre sportivi, oficiali și publicul spectator. Iar cei în jur de 1.500 de brăileni care au venit la Municipal și-au satisfăcut pofta de dirt track. Ziua a început cu două manșe demonstrative, în care au fost angrenați prima dată copii, apoi juniorii. La prima secțiune, cea a copiilor, s-a impus din nou Andrei Damian de la CSM Brăila. Pe următoarele locuri s-au clasat brăilenii Vali Chiriță, respectiv Eduard Iorga. Cursa juniorilor a fost câștigată tot de Daniel Gheorghe (CSTA București), acesta fiind secondat de sportivii de la CSM Brăila, Marius Crăciun și Alexandru Nicolae. Surpriza plăcută oferită de organizatori a fost cursa veteranilor, a acelor sportivi care de-a lungul anilor au obținut performanțe deosebite în dirt track. A fost o manșă de doar două ture, la startul căreia s-au aliniat Marian Gheorghe, Fănică Popa, Alexandru Toma, Mircea Agrișan și Aurelian Oaneș. Câștigător a două Cupe MACEC, Alexandru Toma a fost urmărit de ghinion, i s-a oprit motorul la jumătatea cursei. A câștigat Marian Gheorghe, acesta fiind urmat de Mircea Agrișan, Fănică Popa și Aurelian Oaneș. Toți cei cinci foști mari sportivi au primit câte o plachetă din partea directorului CSM Brăila, Anamaria Necoară. Au urmat cele două etape, de data aceasta cu doar șapte manșe fiecare. Momentul psihologic al etapei a doua, cel care a stabilit practic învingătorul, s-a derulat în manșa a 3-a, în care, după un duel interesant în care au fost angrenați Marian Gheorghe și Adrian Gheorghe, tată și fiul, acesta din urmă a căzut pe cea de a doua turnantă și nu a mai reușit să puncteze. Manșa a fost câștigată de Marian Gheorghe iar locul secund i-a revenit lui Mark Barany. Andrei Popa a acumulat 5 puncte și a câștigat etapa. Tot 5 puncte a strâns și Marin Gheorghe, dar acesta a ocupat poziția a doua. Ultimul loc pe podiumul etapei a 2- a fost adjudecat de Adrian Gheorghe, cu 4 puncte. Etapa a 3-a a decis podiumul în Campionatul Național de dirt track pe anul în curs. Practic, lupta pentru titlu s-a dat în manșa a 5-a între Adrian Gheorghe și Andrei Popa. A fost o cursă spectaculoasă, câștigată de primul sportiv. Podiumul în această a treia etapă a fost următorul: 1 Adrian Gheorghe, 6 puncte, 2 Andrei Popa, 5 puncte, 3 Marian Gheorghe, 4 puncte. Adrian Gheorghe (CSTA București) a devenit campion național, medalia de argint i-a revenit colegului său de club, brăileanul Andrei Popa, iar Marian Gheorghe, care a concurat pentru CSM Brăila, a completat podiumul. Cu 11 puncte, Mark Barany s-a situat pe poziția a 4-a. Evoluții promițătoare, în concursul seniorilor au avut juniorii brăileni Alexandru Nicolae și Marius Crăciun. Memorialul Gicu și Paul Voiculescu și Petre Iancu, la care au participat primii patru clasați, a fost câștigat de Andrei Popa. Pe locul al doilea s-a clasat Marian Gheorghe iar pe al treilea Adrian Gheorghe.
ULTIMILE STIRI
Robert Jitaru, locul al 5-lea la Campionatul European de box seniori
IN Categoria Box 2024-04-29
Clubul Sportiv Municipal Braila a avut un pugilist in lotul national de box seniori la Campionatul European care a avut loc la Belgrad, este vorba despre Robert Jitaru.
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.