"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Cinci medalii pentru atleții brăileni la Balcaniada U20
2022-07-20 Cinci medalii pentru atleții brăileni la Balcaniada U20
IN Categoria Atletism
La Balcaniada rezervată atleților de la grupa de vârstă U20, care a avut loc pe 16 și 17 iulie, în Turcia, la Denizli, brăilenii au obținut cinci medalii, una de aur și patru de bronz. Denisa Balaban de la LPS Brăila, pregătită de profesorul Fănel Ionescu, a cucerit două medalii. Brăileanca a obținut aurul în proba de ștafetă 4x100 m, ea fiind prima care a alergat, urmată în ștafetă de Pivniceru de la Hunedoara, Grigoroiu de la Reșița și Bisericescu de la Rapid București. La această competiție a juniorilor I, Denisa Balaban și-a trecut în cont și medalia de bronz în proba de 100 m garduri, cu mențiunea că ea este în primul an la această categorie de vârstă, fiind născută în 2004, celelalte competitoare fiind toate născute în 2003. Cu acest rezultat Balaban va reprezenta România și la Campionatul Mondial de atletism U20, care va avea loc în Columbia. “Un rezultat foarte bun, care vine ca o confirmare a muncii depuse de ea în acest an. Pentru că una dintre titularele ștafetei 4x100 m s-a accidentat, Balaban, care și-a realizat în această vară baremul de mondiale, a fost inclusă în lotul României”, ne-a declarat profesorul Fănel Ionescu. Alexandru Șendrea, atlet pregătit la CSM Brăila, de profesoara Irina Roată, și-a trecut în cont două medalii de bronz, la 110 m garduri și cu ștafeta 4x100 m. Denis Neacșu, a bifat de asemenea un bronz cu aceeași ștafetă. Tot el a fost la un pas de podium în proba de 400 m, unde a ocupat locul al patrulea, cu un nou record personal.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.