"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Înotător de la CSM Brăila, dublu vicecampion național la tineret
2022-03-31 Înotător de la CSM Brăila, dublu vicecampion național la tineret
IN Categoria Natatie
Înotul brăilean a repurtat un dublu succes la Campionatul Național pentru juniori, tineret și seniori, care a avut loc în perioada 23-26 martie, la Bacău. Denis Ghionu, de la CSM Brăila, pregătit de profesorul Cătălin Nistor, a avut o evoluție foarte bună și a devenit vicecampion național în probele de 50 și 100 m spate, probe în care brăileanul s-a luptat pentru aur cu înotătorul de la Farul Constanța, Sebastian Dinu. Înotătorul de la CSM Brăila a mai concurat în două probe, 100 și 50 m fluture, probe în care a ocupat locurile al patrulea, respectiv al cincilea. Vă reamintim că Denis Ghionu a început anul competițional 2022 cu rezultate foarte bune. La “Cupa Rotary”, de la Târgoviște, o competiție puternică de pregătire, la care au participat 400 de înotători de la 36 de cluburi, brăileanul a câștigat două probe, 50 și 100 m spate, iar la 50 și 100 m fluture s-a clasat pe locul al doilea. La naționalele de la Bacău, Teodora Mihai de la CSM Brăila a ocupat locul al patrulea în proba de 200 m spate junioare, iar la 50 m spate s-a clasat pe poziția a cincea. La tineret, Bianca Negrău s-a clasat pe locul 28 la 200 m bras și pe 34 la 100 m bras. “Cu toate că bazinul de la LPS Brăila a fost închis pentru o lună de zile, iar pregătirea am făcut-o la clubul RaAy, într-un bazin de dimensiuni reduse, rezultatele obținute de înotătorii de la CSM Brăila sunt foarte bune. Ghionu a cucerit două medalii de argint la tineret, iar Teodora Mihai a bifat un loc patru. Denis a fost foarte aproape de un titlu național, iar Teodora de un loc pe podium”, ne-a declarat profesorul Cătălin Nistor.
ULTIMILE STIRI
Robert Jitaru, locul al 5-lea la Campionatul European de box seniori
IN Categoria Box 2024-04-29
Clubul Sportiv Municipal Braila a avut un pugilist in lotul national de box seniori la Campionatul European care a avut loc la Belgrad, este vorba despre Robert Jitaru.
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.