"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Atleții brăileni, protagoniști ai Cupei RMA
2022-01-28 Atleții brăileni, protagoniști ai Cupei RMA
IN Categoria Atletism
La ediția 2022 a Cupei Romanian Masters Athletics (RMA) în proporție de 90% atleții de la CSM Brăila și LPS Brăila au realizat noi recorduri personale, ceea ce înseamnă că sunt în grafic pentru a se lupta la podium în sezonul indoor. La U20, Alexandru Șendrea, de la grupa profesoarei Irina Roată, a câștigat proba de 60 m garduri (8:06 secunde), aceeași performanță fiind realizată, în proba de 60 m plat, la U16 de colegul său de grupă, Denis Neacșu (6:91 secunde). Neacșu a trecut al doilea linia de sosire în proba de 400 m. La U18, Ștefan Lâlă a ocupat poziția a treia la 60 m garduri, iar la 400 m s-a clasat al 6-lea. Tot pe trei a încheiat cursa de 60 m plat Claudiu Dima. Acesta a mai concurat la 200 m, unde a ocupat poziția a 6-a. Laurențiu Stan și-a trecut în cont un loc 10 la 200 m, U18. Mario Grozea a câștigat proba de 60 m garduri la U16, iar la 60 m plat a trecut al 6-lea linia de sosire. Tot pe primul loc s-a clasat Robert Bălin la 400 m. Bălin a sosit al doilea la 60 m garduri. Bianca Bratosin a ocupat poziția a 4-a la 60 m garduri și pe a 9-a la 400 m, Ștefania Coteș a sosit a 5-a în proba de 60 m garduri și a 7-a la 60 m plat. Rebecca Băjănică s-a clasat a 15-a la 60 m și la 200 m. Atleții de la LPS Brăila au fost de asemenea în grafic. La juniori I, Darius Techiu, de la grupa profesorului Fănel Ionescu, s-a clasat pe locul al doilea la 60 m garduri și pe al treilea la 60 m plat, cu recorduri personale și tot la această categorie de vârstă, Raul Cîrlan, de la grupa profesoarei Luiza Gorciac a câștigat proba de triplusalt, cu o săritură ce a măsurat 13,98 m, de asemenea record personal. Denisa Balaban a ocupat poziția a 4-a la 60 m. La juniori II, Răzvan Anghel s-a clasat pe locul al 2-lea la 60 m garduri și pe al 4-lea la 60 m, iar Rareș Serafim a bifat un loc 5 la triplusalt. Juniorii III au fost de asemenea printre protagoniștii competiției. Răzvan Ștefănescu s-a clasat al 3-lea la 60 m garduri, Robert Iordache pe poziția a 4-a la triplusalt, Alessia Popescu a bifat un loc 6 la 60 m garduri. Sara Covaci a făcut o cursă curajoasă la 60 m garduri, ea fiind în primul an de junioare III. Maria Bunea s-a clasat pe poziția a 4-a la triplusalt, probă în care, la masculin, Robert Iordache și-a îmbunătățit recordul personal cu 1 metru și 10 centimetri.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.