"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Boxerul Eduard Muşat medaliat cu argint la Cupa României
2019-07-31 Boxerul Eduard Muşat medaliat cu argint la Cupa României
IN Categoria Box
La ediţia 2019 a Cupei României la box, competiţie rezervată cadeţilor care a avut loc săptămâna trecută în sala Sporturilor din Târgu Jiu, pugilistul Eduard Muşat de la CSM Brăila a cucerit medalia de argint la categoria 56 kg. Sportivul pregătit de antrenorul Cristian Bălan l-a învins la puncte, în primul meci pe Alin Serdaru de la SCM Craiova şi tot la puncte a dispus, în semifinale, de Mihăiţă Toboşaru, tot de la SCM Craiova şi şi-a asigurat participarea în finală, inclusiv medalia de argint. În ultimul act al Cupei României, după un meci echilibrat, Muşat a fost învins la puncte de hunedoreanul Dumitru Gălan. “Am participat cu un singur boxer şi am cucerit o medalie de argint, consider că ne-am îndeplinit obiectivul. La naţionale, Muşat şi Gălan au făcut un meci frumos în primul tur, acum ei s-au întâlnit în finală la Cupa României, de fiecare dată au fost dispute echilibrate dar a câştigat hunedoreanul. Pentru Muşat, care este abia în primul an la această categorie de vârstă rezultatul este foarte bun, la anul el va aborda cu o mai mare experienţă competiţiile de la cadeţi”, ne-a declarat antrenorul Cristian Bălan.
ULTIMILE STIRI
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.
Braila este capitala boxului in perioada 8-14 aprilie
IN Categoria Box 2024-04-04
De luni, 8 aprilie, Braila redevine capitala boxului romanesc deoarece in ora?ul nostru, mai precis, in sala de jocuri de la CSM Braila, se va desfasura, pana pe 14 aprilie, Cupa Romaniei la box cadeti.