"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Prima etapă a Cupei MACEC: Gabriel Comănescu a punctat în două manşe
2018-08-03 Prima etapă a Cupei MACEC: Gabriel Comănescu a punctat în două manşe
IN Categoria Dirt-track
Doi sportivi de la CSM Brăila, Gabriel Comănescu şi Andrei Popa au reprezentat România la prima etapă a Cupei MACEC la dirt track, iar prestaţiile lor au fost bune. Din nefericire, lipsa cauciucurilor l-au privat pe primul sportiv de a obţine un rezultat mai bun. La Nagyhalasz, în Ungaria, Gabriel Comănescu s-a clasat pe locul al doilea într-o manşă, apoi a obţinut un punct în următoarea. Dar din cauza durităţii pistei cauciucul s-a uzat, iar talentatul alergător brăilean nu a mai putut puncta în celelalte trei manşe. Comănescu a acumulat 3 puncte în Ungaria, iar colegul lui de club, Andrei Popa, 2 puncte. “Lipsa materialelor consumabile, în cazul nostru, a cauciucurilor, m-au privat de un rezultat superior celui obţinut. Pista dură mi-a tocit cauciucul şi nu am putut puncta în trei manşe. Ca să nu mai spun că toţi sportivii care au venit în Ungaria au avut cu ei 2-3 motoare. Eu a trebuit să mă descurc doar cu unul singur. Însă marele merit al nostru a fost acela că ne-am prezentat la startul competiţiei. Am reprezentat România, aşa că trebuia să fim sprijiniţi financiar de Federaţia Română de Motociclism (FRM), dar de la forul de la Bucureşti nu am primit niciun litru de motorină ca să ajungem în Ungaria. Norocul nostru a fost că am găsit sponsori şi astfel am ajuns la Nagyhalasz”, ne-a declarat Gabriel Comănescu. Sursa citată a mai spus că participarea la etapa a doua, care va avea loc în august, în Polonia, este incertă în acest moment. “Nu se ştie dacă vom merge în Polonia. Dumitru Blănaru, directorul CSM Brăila ne-a promis că ne va asigura uleiul şi cauciucurile pentru etapa din Polonia, însă pentru a ajunge la acea competiţie avem de parcurs 2.000 km dus şi tot atâţia la întors. Banii pentru transport, în mod normal, ar trebui să-i dea FRM. Până acum norocul meu a fost că un iubitor al acestui sport m-a ajutat cu ceea ce am avut nevoie. Dacă voi ajunge acolo şi voi avea tot ce trebuie, pot spera şi la un loc pe podium”, a mai spus Gabriel Comănescu.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.