"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Juniorii III brăileni au cucerit două medalii de aur
2018-07-24 Juniorii III brăileni au cucerit două medalii de aur
IN Categoria Atletism
La ediţia 2018 a Campioatului Naţional de atletism rezervat juniorilor III ambele cluburi brăilene au cucerit câte o medalie de aur. Alexandru Şendrea, sportiv pregătit de profesoara Irina Roată la CSM Brăila, a cucerit aurul la 90 m garduri. Atletul brăilean a scos un timp bun în serii, 12.89 secunde, însă în finală din cauza vântului şi a ploii a oprit acele cronometrului după 3.05 secunde. Cel de-al doilea reprezentant al CSM-ului, Denis Neacşu s-a clasat pe poziţia a 11-a, dar a realizat un nou record personal. “Noi ne-am realizat obiectivele, Şendrea a devenit campion naţional la garduri, iar Neacşu, care este în primul an la această categorie de vârstă, a realizat un nou record personal”, ne-a declarat profesoara Irina Roată. Atleţii de la LPS Brăila şi-au trecut în cont medalia de aur în proba de ştafetă 4x100 m, componenţa acesteia fiind următoarea: Lucian Sâmpetru, Darius Techiu, ambii de la grupa profesorului Fănel Ionescu, Cristian Avramescu, de la grupa profesoarei Luiza Gorceac şi Claudiu Săvulescu, de la grupa profesorului Nicolae Iorga. Şi alţi atleţi de la LPS brăila au ajuns în finale, însă nu au reuşit să urce pe podium. Astfel, la 80 m garduri Alessia Ion s-a clasat pe locul al 5-lea, iar Simona Sămuşan pe al 6-lea, iar în proba de garduri a băieţilor, Claudiu Săvulescu a încheiat cursa pe locul al 6-lea, Lucian Sâmpetru, pe al 7-lea, iar Darius Techiu, pe al 8-lea. Avramescu şi Săvulescu au luat startul şi în finala probei de 300 m garduri şi au încheiat cursa pe locul al 7-lea, respectiv al 8-lea. Cosmin Tudor a ocupat poziţia a 7-a la triplusalt, iar Beatrice Gologan, la primul ei concurs la această categorie de vârstă, a realizat un nou record personal, 9.77 m. “Rezultatele sunt bune, am obţinut o medalie de aur la ştafetă şi am avut mulţi finalişti. Câţiva dintre sportivii noştri au fost foarte aproape de podium. Cu experienţa acumulată acum, anul viitor cu siguranţă că rezultatele vor fi altele”, a precizat profesoara Luiza Gorceac.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.