"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Andreea Marinescu a câştigat Cupa Mării Negre la judo
2018-05-22 Andreea Marinescu a câştigat Cupa Mării Negre la judo
IN Categoria Judo
La ediţia 2018 a Cupei Mării Negre la judo, competiţie internaţională rezervată sportivilor U18, au participat în jur de 150 de judoka din România, Serbia, Bulgaria, Republica Moldova, Ungaria şi Turcia. CSM Brăila a aliniat la start patru sportivi, iar doi dintre ei au urcat pe podiumul de premiere. Brăileanca Andreea Marinescu s-a clasat pe primul loc la categoria 44 kg. Sportiva pregătită de Carmen Constantin, Andreea Marinescu a avut de disputat trei meciuri în grupă, pe două le-a câştigat şi a pierdut în faţa reprezentantei Republicii Moldova, Paulina Ţurcanu, sportivă care s-a clasat pe locul al treilea în acest an la Cupa Europeană de la Berlin. Marinescu a învins-o în semifinale pe Doina Curos din Republica Moldova şi s-a întâlnit din nou în finală cu Paulina Ţurcanu. În acest meci brăilencei i-au fost necesare 10 secunde ca să-şi asigure victoria prin ippon. Teodora Naidin a câştigat tot prin ippon primul meci la categoria 52 kg, cu Yilmaz Busra din Turcia, a pierdut apoi în faţa sportivei cap de serie numărul unu, Roberta Ioviţă, de la CSM Turnu Severin, iar pentru medalie s-a luptat cu Melisea Palihovici din Republica Moldova. Brăileanca a câştigat, meciul din semifinale şi şi-a asigurat locul al treilea. Cătălina Varvaruc la categoria 57 kg şi Paul Scurtu la categoria 55 kg nu au reuşit să prindă podiumul. “Rezultatele sunt bune, un loc întâi şi un loc trei, dar cu puţină atenţie şi Varvaruc ar fi fost pe podium. A fost o experienţă deosebită pentru sportivii de performanţă ai secţiei de judo de la Brăila, una care îi va ajuta cu siguranţă în concursurile următoare”, ne-a declarat antrenoarea Carmen Constantin.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.