"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Alexandru Iconaru a realizat baremul pentru mondialele juniorilor I
2018-05-15 Alexandru Iconaru a realizat baremul pentru mondialele juniorilor I
IN Categoria Atletism
Sezonul de atletism în aer liber a început sub cele mai bune auspicii pentru sportivii de la LPS Brăila şi CSM Brăila. La prima etapă a Campionatului Naţional de atletism, rezervată juniorilor II, a participat, în afară de concurs, şi Alexandru Iconaru. Sportivul pregătit de profesorul Fănel Ionescu a concurat în trei probe, alături de colegi de la tineret şi de la seniori, şi pe toate le-a câştigat. Iconaru a trecut primul linia de sosire în proba de 110 m garduri cu un timp foarte bun, 14:09 secunde, care îi conferă dreptul de participare la Campionatul Mondial al juniorilor I, din această vară. Alexandru Iconaru a câştigat apoi probele de 100 m plat şi 200 m plat cu noi recorduri personale: 10:87 secunde şi respectiv 21:97 secunde. “Iconaru avea baremul făcut pentru mondialele din Finlanda, iar acum şi l-a reconfirmat. A început foarte bine sezonul în aer liber, cu recorduri personale în toate cele trei probe la care a concurat”, ne-a declarat profesorul Fănel Ionescu. La juniori II, Bianca Toader de la grupa profesorului Nicu Roată a câştigat proba de 100 m garduri cu timpul de 14:40 secunde şi astfel şi-a realizat baremul pentru Campionatul European de juniori II, din această vară. La 200 m plat Toader a ocupat locul al treilea. Colega sa de grupă, Andreea Dinu a ocupat poziţia a cincea la 400 m garduri. Alţi doi sportivi pregătiţi de profesorul Nicu Roată, Mihaela Milea şi Mihai Ghiţev s-au situat pe locul al patrulea la 100 m garduri şi, respectiv, 100 m plat, iar Alexandru Galupa a încheiat proba de 400 m garduri pe poziţia a şasea. O evoluţie foarte bună la acest grand prix a avut-o Robert Simion, de la grupa profesoarei Sica lazăr, care a câştigat cursa de 110 m garduri, în 14:47 secunde şi astfel şi-a realizat baremul pentru Campionatul European al juniorilor II. La 200 m plat Simion a ocupat poziţia a şasea. Andrei Creţu, de la grupa profesoarei Anilena Anton, a încheiat pe locul al treilea cursa de garduri, pe patru s-a clasat Loris Tănăsoiu, iar pe opt, Robert Hariga. “Ţinând cont de faptul că este prima lor verificare în aer liber, rezultatele sunt foarte bune. Iconaru şi-a realizat baremul pentru mondiale, Toader şi Simion, pentru europenele juniorilor II, toate cu noi recorduri personale”, a punctat profesoara Sica Lazăr. CSM Brăila a participat la acest grand prix cu doi atleţi, Sebastian Băjănică şi Alexandru Şendrea, acesta fiind încă junior III, ambii de la grupa profesoarei Irina Roată. Băjănică s-a clasat pe locul al treilea la săritura în lungime şi pe al şaselea la 100 m plat, iar Şendrea a ocupat poziţia a şasea la garduri.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.