"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Anamaria Ioniţă, vicecampioană naţională la pentatlon
2018-03-19 Anamaria Ioniţă, vicecampioană naţională la pentatlon
IN Categoria Atletism
La etapa finală a Campionatului Naţional de probe combinate, competiţie la care au participat 12 atlete, brăileanca Anamaria Ioniţă, sportivă cu dublă legitimare CSM Brăila – CSU Piteşti, a acumulat 3536 puncte şi a cucerit medalia de argint la pentatlon. Ioniţă a câştigat proba de 60 m garduri şi până la săritura în lungime a mers cap la cap cu sportiva care avea să câştige competiţia, Georgiana Muscalu, de asemenea cu dublă legitimare, Rapid Bucureşti – CSU Piteşti. La săritura în înălţime Ioniţă a trecut peste ştacheta ridicată la 1,62 m, a aruncat greutatea 9,60 m, a sărit 5,49 m şi a încheiat cursa de 800 cu un timp care i-a asigurat locul al doilea în competiţia de pentatlon feminin. “A fost foarte bine, mi-am apărat argintul cucerit anul trecut în condiţiile în care, după finala naţională la individual, unde am obţinut bronzul la garduri, nu prea am putut să mă antrenez din cauza unei accidentări suferite atunci. Consider că a fost un sezon de sală reuşit pentru mine. Acum mă gândesc deja la competiţiile în aer liber”, ne-a declarat Anamaria Ioniţă. După ce a concurat ca sportivă la Bucureşti, Anamaria Ioniţă împreună cu antrenoarele Irina Roată şi Anamaria Codreanu au mers cu o delegaţie de 11 sportivi la un Grand Prix atletic rezervat copiilor 1, 2 şi 3. La acest concurs pregătitor etapei finale Robert Bălan s-a clasat pe locul al doilea la 50 m garduri. Toţi ceilalţi atleţi au avut evoluţii bune, deşi unii dintre ei s-au aflat la primul concurs oficial de acest fel.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.