"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Atleţii brăileni, cei mai buni din România în proba de 60 m garduri
2018-03-02 Atleţii brăileni, cei mai buni din România în proba de 60 m garduri
IN Categoria Atletism

Sala de atletism din cadrul Complexului Sportiv Naţional “Lia Manoliu” din Bucureşti a găzduit, în weekend-ul trecut, etapa finală a Campionatelor Naţionale ale juniorilor I, competiţie la care proba de 60 m garduri a fost câştigată, atât la masculin cât şi la feminin, de atleţii brăileni, Alexandru Iconaru şi, respectiv, Iulia Banaga.

După ce a stabilit un nou record naţional şi un nou record balcanic de juniori I, Alexandru Iconaru, sportiv cu dublă legitimare LPS Brăila - CSM Oneşti, şi-a îndeplinit şi ultimul obiectiv pe care şi l-a propus pentru sezonul indoor: a cucerit titlul naţional la această categorie de vârstă. Iar timpul pe care l-a stabilit atletul pregătit de profesorul Fănel Ionescu a fost unul bun, 7:82 secunde.

“Iconaru a încheitat cu brio sezonul de sală, după ce a doborât recordul naţional şi pe cel balcanic la 60 m garduri, în weekend-ul trecut a cucerit titlul naţional. Acum se va odihni o săptămână, apoi vom începe pregătirile pentru sezonul în aer liber, unul în care are de obţinut baremul pentru mondialele de juniori I”, ne-a declarat profesorul Fănel Ionescu.

Proba de 60 m garduri feminin a fost câştigată de Iulia Banaga, atletă cu dublă legitimare LPS Brăila - CSM Oneşti, pregătită de profesorul Nicolae Iorga. Brăileanca a alergat distanţa de 60 m garduri cu un nou record personal, 8:55 secunde. Banaga a mai cucerit aurul în proba de ştafetă 4x2 tururi dar şi argintul în proba de 60 m plat, de asemenea, cu un nou record personal, 7:56 secunde. Un alt atlet de la grupa profesorului Nicolae Iorga, Petrişor Tudor a cucerit medalia de bronz la 60 m plat, cu un nou record personal, 7:00 secunde şi argintul cu ştafeta 4x2 tururi de la CSM Oneşti.

Locul al doilea în proba de 60 m garduri i-a revenit brăilencei Bianca Toader, atletă încă junioară II, pregătită de profesorul Nicu Roată. Toader s-a clasat pe locul al cincilea la 60 m plat, ea fiind despărţită de doar o sutime de locul al treilea. O altă atletă de la grupa profesorului Nicu Roată, Andreea Dinu, de asemenea tot junioară II, a cucerit aurul cu ştafeta 4x2 tururi de la CSM Oneşti şi s-a clasat pe poziţia a şaptea la 60 m garduri.

Un alt atlet de la LPS Brăila, Robert Hariga s-a clasat pe locul al cincilea la garduri.

Singurul sportiv de la CSM Brăila care a participat la naţionalele juniorilor I, Veisel Arif, de la grupa profesoarei Irina Roată, a ocupat locul al patrulea în proba de 60 m garduri.

ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.