"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Andreea Bordea, sportiva numărul 1 a secţiei de box de la CSM Brăila în 2017
2018-01-16 Andreea Bordea, sportiva numărul 1 a secţiei de box de la CSM Brăila în 2017
IN Categoria Box
În anul recent încheiat, cele mai bune rezultate de la secţia de box a Clubului Sportiv Municipal Brăila au fost realizate de pugilistele de la grupa antrenorului Cristian Bălan, iar sportiva anului poate fi considerată Andreea Bordea. La ediţia 2017 a Cupei României la box feminin, care a avut loc la în luna martie la Râmnicu Sărat şi care a reunit la start 117 participante la toate categoriile de vârstă, Andreea Bordea a cucerit medalia de aur la tineret, iar Petruţa Necula a obţinut bronzul la senioare. Finala la categoria 54 kg a fost de fapt o reeditare a celei din 2016, Andreea Bordea – Andreea Ceainog (Gladiatorul Iaşi). Meciul a fost echilibrat, însă brăileanca a lovit mai clar, iar arbitrii i-au acordat victoria cu o decizie de 5-0. La senioare, Petruţa Necula a avut ghinion la tragerea la sorţi pentru că adversara sa din primul meci a fost multipla campioană naţională Dora Mustăţea, care este antrenoare şi sportivă la SCM Craiova. În aceste condiţii, pugilista pregătită de Cristian Bălan nu a avut nicio şansă în faţa oltencei, însă cu toate că a pierdut încă din primul meci brăileanca a obţinut medalia de bronz. În septembrie 2017, la Campionatului Naţional de box pentru tineret care a avut loc la Mangalia, brăileanca Andreea Bordea a devenit vicecampioană naţională la categoria 54 kg. Pugilista pregătită de Cristian Bălan, Andreea Bordea, a câştigat primele două meciuri înainte de limită, însă în ultimul act al competiţiei de la categoria 54 kg ea a fost învinsă la puncte de Alina Lugigan din Bistriţa şi a intrat în posesia medaliei de argint. “Rezultatele obţinute de Bordea au fost foarte bune şi în 2017, ea a adus secţiei noastre de box un aur şi un argint şi a fost inclusă în lotul naţional. Din păcate, două fete talentate au renunţat la activitatea sportivă, mă refer la Valentina Bălănică şi la Alina Turtoi, dar sper să aducem în prim plan alte sportive care să reprezinte cu succes clubul”, ne-a declarat antrenorul Cristian Bălan. Tot de la grupa antrenorului menţionat mai sus, pugilistul Prinţ Căldăraru a devenit vicecampion naţional la categoria 75 kg cadeţi, iar Fernando Anton s-a clasat pe locul al treilea la categoria 69 kg, la Cupa României. Un alt boxer de la CSM Brăila care în 2017 s-a antrenat atât cu Cristian Bălan cât şi cu George Perţea, Adi Bărbieru, a cucerit trei medalii de bronz la categoria 69 kg, la naţionalele de seniori, Cupa României, tot la seniori şi la naţionalele rezervate categoriei de vârstă U22. George Dan de la grupa antrenorului Costică Dafinoiu a cucerit medalia de bronz la naţionalele de cadeţi, iar Cosmin Sitaru de la grupa antrenorului George Perţea şi-a trecut în cont două locuri trei la juniori, categoria 54 kg, la naţionale şi la Cupa României. Boxerii de la CSM Brăila au început pregătirile pentru noul sezon competiţional pe 3 februarie 2018, iar prima competiţie la care vor participa este Campionatul Naţional rezervat categoriei de vârstă U22 care va avea loc, începând de pe 27 februarie, într-o localitate care va fi desemnată ulterior. La această primă competiţie din acest an CSM Brăila va participa cu doi sportivi, Adi Bărbieru şi Alexandru Giurgiu.
ULTIMILE STIRI
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.
Braila este capitala boxului in perioada 8-14 aprilie
IN Categoria Box 2024-04-04
De luni, 8 aprilie, Braila redevine capitala boxului romanesc deoarece in ora?ul nostru, mai precis, in sala de jocuri de la CSM Braila, se va desfasura, pana pe 14 aprilie, Cupa Romaniei la box cadeti.