"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Anamaria Ioniţă, triplă vicecampioană naţională de senioare
2017-07-10 Anamaria Ioniţă, triplă vicecampioană naţională de senioare
IN Categoria Atletism
Şapte medalii, cinci la senioare şi două la tineret au obţinut cele două atlete brăilene, Anamaria Ioniţă şi Iulia Banaga la Campionatul Naţional de atletism în aer liber care a avut loc în weekend-ul trecut la Piteşti. Ambele atlete din Brăila au urcat pe podium în toate probele la care au luat startul. Vinerea trecută, în prima zi a naţionalelor, Anamaria Ioniţă, sportivă cu dublă legitimare CSM Brăila – CSU Piteşti, a devenit vicecampioană naţională de senioare la 100 m garduri, cu un nou record personal, 13.57 secunde. În aceeaşi zi, brăileanca s-a clasat pe locul al treilea, de asemenea, tot cu un nou record personal, 53.97 secunde, la 400 m plat. La aceeaşi competiţie, Iulia Banaga, junioară I în primul an, a obţinut medalia de bronz la 100 m garduri tineret. Sportiva cu dublă legitimare LPS Brăila – CSM Oneşti, pregătită de profesorul Nicolae Iorga, cu un nou record personal, 14.14 secunde, a fost la doar o sutime de locul al doilea la această categorie de vârstă. Sâmbătă, Anamaria Ioniţă s-a clasat pe locul al doilea atât la 400 m garduri, când a oprit acele cronometrului după 59.05 secunde, cât şi la 200 m plat, cu timpul de 23.92 secunde. “Sunt foarte mulţumită de ceea ce am realizat la acest campionat naţional în aer liber. În toate probele am realizat noi recorduri personale. De opt ani nu am mai alergat aşa de bine la 400 m garduri, probă în care puteam cuceri aurul, dar am ratat un gard la jumătatea cursei şi am pierdut timp preţios. Dacă mai aveam 10 m câştigam finala, dar şi aşa pot spune că rezultatele mele au fost excelente”, a declarat Anamaria Ioniţă. Sportiva a revenit sâmbătă seara la Brăila urmând ca, joi, să plece spre Bucureşti şi să se alăture lotului naţional al României care va particip la Balcaniada de seniori din Serbia. “Mergem la Balcaniadă să ne calificăm cu ştafeta 4X400 m plat la Campionatul Mondial. În funcţie de ceea ce se va dori acolo este posibil să concurez şi în alte probe”, a mai adăugat Anamaria Ioniţă. Conform aşteptărilor, sâmbăta trecută, Iulia Banaga a cucerit aurul la tineret şi bronzul la senioare în proba de 400 m garduri. După această competiţie atleta şi antrenorul Nicolae Iorga au revenit la Poiana Braşov pentru a se pregăti în vederea Campionatului European.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.