"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Fernando Anton, campion naţional de box la categoria 70 kg
2016-11-10 Fernando Anton, campion naţional de box la categoria 70 kg
IN Categoria Box
Anul acesta, pugilistul de la CSM Brăila pregătit de antrenorul Cristian Bălan, Fernando Anton, a câştigat tot ce se putea în plan intern, iar în cel internaţional şi-a trecut în cont, în această vară, o medalie de bronz la Campionatul European de box rezervat juniorilor. După ce a cucerit aurul la Cupa României, cu prilejul naţionalelor care au avut loc în urmă cu puţin timp la Târgu Jiu, Fernando Anton a reuşit să demonstreze tuturor din ţară că este cel mai valoros pugist la categoria 70 kg. Fernando Anton l-a învins la puncte în primul meci pe Ionuţ Bolca de la Alba Iulia, iar în semifinale l-a învins, tot la puncte, pe Rafael Olteanu de la Baia Mare. În ultimul act al competiţiei, sportivul brăilean l-a învins pe Sami Kut Kut de la Suceava şi a devenit campion naţional la categoria 70 kg. “Anton a fost cap de serie la tragerea la sorţi pentru că a cucerit bronzul la europene şi a boxat doar de trei ori. Cu toate că deciziile au fost toate la puncte, brăileanul a câştigat detaşat toate cele trei meciuri pe care le-a avut de disputat şi a demonstrat încă odată că este cel mai valoros pugilist al acestei categorii şi este titular al lotului naţional al României pentru competiţiile internaţionale din 2017”, a declarat antrenorul Cristian Bălan. La competiţia de la Târgu Jiu de la CSM Brăila au mai participat Cosmin Sitaru la categoria 50 kg, Iulian Soare şi Valentin Moise la categoria 57 kg, Marian Stoican la categoria 60 kg însă niciunul dintre ei nu a reuşit să urce pe podium. “Ceilalţi boxeri brăileni au fost la prima lor competiţie de o asemenea anvergură la juniori, la anul vor avea dreptul să participe din nou la această categorie de vârstă iar şansele lor la podium sunt mai mari. Asta în condiţiile în care se vor antrena cu responsabilitate”, a mai spus Cristian Bălan.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.